advertise

چوب

ضرورت شناخت چوب

با توجه به ویژگی های چوب و خواص آن میتوان با توجه به نوع استفاده چوب از ویژگی آن از جمله استحکام ، انعطاف ، سبکی و سنگینی ، ضد آب و یا سختی و نرمی جوب و یا نقش و رنگ و زیبای آن نسبت به انتخاب مناسب تر و تناسب آن با محصول کمک شایانی به شما کند و عدم شناخت آن موجب ضرر های مالی و هدر رفت وقت و زحمت های شما و تخریب محصول شما خواهد شد لذا شناخت چوب یکی از اقدام ضروری و اولیه برای یک نجار و هنرجویان نجاری می باشد.
مجموعه وود ایران، برگزار کننده دوره های آموزش نجاری برای بانوان در تهران و بندرعباس می باشد. اگر شما هم از آن دسته افراد علاقه مند به یادگرفتن نجاری هستید، پیشنهاد می کنیم تا دوره آموزش ابتدایی نجاری برای بانوان را از دست ندهید.


چوب

چوب، از نظر گیاه‌شناسی، بخش جامد و سخت زیر پوست ساقه درخت یا دیگر گیاهان چوبی است که به شکل بافت آوندی وجود دارد. گرچه در باور عموم مردم چوب تنها در درخت و بوته یافت می‌شود، از نظر علمی‌در همه گیاهان آوندی وجود دارد. در چوب مجراهای زیر قابل مشاهده است بافت چوبی یا مجراهای چوبی، که شیره خام، آب و نمک‌های معدنی محلول را از ریشه به برگ‌ها و غنچه‌های هوایی می‌برد. آوند آبکشی یا مجراهای لیبر، که غذای آماده برای برگ‌ها (شیره تولیدی) به شکل محلول از طریق آنها برای تغذیه بقیه گیاه به گردش در می‌آید.
مجراهای چوبی به‌وسیله یاخته‌های مرده و دیواره‌های چوبی شده بوجود می‌آیند. در هر دو حال پروتوپلاسم سلولی پدیدار می‌گردد و دیوارها به‌وسیله ته‌نشین شدن ماده لیگنین (که سختی چوب از آن است) افزایش می‌یابند. سطوح تار و آوندی در نخستین سال رشد خود را در فاصله‌ای معین در بافت میان آوندهای چوبی و آبکشی قرار می‌دهند، این لایه کامبیوم نامیده می‌شود.
کامبیوم به دو بخش درونی (آوند چوبی) و بیرونی (آوند آبکشی) تقسیم می‌شود. همچنانکه سلولهای پیر با رشد پیوسته تنه فرو می‌ریزند، لایه‌های تازه آوند آبکشی کار خود را انجام می‌دهند. چوب بی گمان یکی از بهترین و سودمندترین مواد خام طبیعت است و بی آن بشر هرگز به سطح پیشرفت و رفاه کنونی نمی‌رسید.
اکثر افراد کار با چوب یا نجاری را یک شغل مردانه می دانند اما نا گفته نماند که امروزه با رواج یافتن آموزش نجاری برای بانوان اوضاع به شدت متفاوت تر از قبل شده است .


چوب چیست؟

انواع چوب و چوب بی گمان یکی از بهترین و سودمندترین مواد خامی است که طبیعت به ما هدیه کرده است، که بی آن بشر هرگز به سطح بالای پیشرفت و رفاه و بهروزی کنونی نمی رسید .نخست ماده ای حیاتی برای ساخت ابزارهای اولیه، خانه و قایق برای حرکت در رودها بود. سپس، برای ساخت اکثر چیزها و ابزار سودمندی که انسان قرنها برای پیشرفت زندگی خود به آنها متکی بود، به کار رفت. بخشی از تکنولوژی بر اثر تلاش صنعتگران باقی مانده، ولی بیشتر آن به گونه ای چاره نا پذیر از بین رفته وبا مواد و روشهای دیگر که نتیجه انقلاب صنعتی بشر است، جایگزین شده است.
بر خلاف همه چیز، بی علاقه رفتار کردن با این ماده نادرست است. چوب ارزش یگانه غیر قابل بیان دارد، تنها منبع طبیعی همیشه تجدیدپذیر است.
نفت سرانجام روزی تمام خواهد شد، همچنین زغال و دیگر معادن ، ولی یک جنگل خوب نگهداری شده یا حتی گاهی بدون نگهداری، بطور نامحدود به تولید چوب ادامه خواهد داد. این روزها ، چوب جایگاه بر جسته ای در اقتصاد جهانی دارد، با تولید سالانه ۲۵۰۰ میلیون متر مکعب در بازارهای جهانی ،ارزش موجود در خواص فیزیکی –شیمیایی ونیز مکانیکی است که آن را فعلاْ بی جا نشین می کند.

چوب | وود ایران

ساختار چوب | وود ایران

ساختار چوب

از نظر گیاه شناسی ،چوب بخش جامد و سخت زیر پوست ساقه است که به شکل بافت آوندی وجود دارد. گرچه از نظر حس عمومی ، چوب تنها در درخت و بوته یافت می شود، از نظر علمی در همه گیاهان آوندی وجود دارد. وجوه تار و آوندی اجزای تشکیل دهنده چوبی است که سیستم گردشی گیاهان بالایی را شکل می دهند. در این وجوه ، مجراهای زیر قابل مشاهده است: ۱) بافت چوبی یا مجراهای چوبی ، که شیره خام، آب و نمکهای معدنی محلول را از ریشه به برگها و غنچه های هوایی می برد. ۲)آوند آبکشی یا مجراهای لیبر، که غذای آماده برای برگها(شیره تولیدی) به شکل محلول از طریق آنها برای تغذیه بقیه گیاه به گردش در می آید. مجراهای چوبی بوسیله سلولهای مرده و دیواره های چوبی شده بوجود می آیند، هنگامیکه مجرا های لیبر بوسیله سلولهای زنده ، دراز شده و توخالی تولید میشوند.
در هر دو حال پروتوپلاسم سلولی پدیدار می گردد و دیوارها بوسیله ته نشین لیگنین که چوب سختی اش را مدیون آن است ، افزایش می یابند. سطوح تار و آوندی در نخستین سال رشد خود را در فاصله ای معین در بافت میان آوند های چوبی و آ بکشی قرار می دهند ، لایه ای که اکنون کامبیوم نامیده می شود، از روبرو گسترش می یابد.
کامبیوم به دو بخش درونی(آوند چوبی) و بیرونی(آوند آبکشی) تقسیم می شود. بهر حال ، تازه ترین لایه های آوند آبکشی کار خود را انجام می دهند، همچنانکه سلولهای پیر گسترش پیوسته تنه فرو می ریزند.


انواع چوب ها

انواع چوب گونه های متفاوتی از انواع، درختان در کل جهان وجود دارند که هر کدام از این گونه ها خصوصیات منحصر به فردی دارند. این خصوصیات متفاوت، بسته به نوع آب و هوای منطقه، نوع خاک، ارتفاع از سطح دریا و نوع پوشش و نوع جنگل هایی که در آن رشد می کنند تفاوت های بسیاری دارند.
این تفاوت ها در سال های مختلف رویش در درخت بر روی خصوصیات چوب بدست آمده تاثیر مستقیمی دارد. وجود خصوصیات فیزیکی و شیمیایی مختلف باعث ایجاد انواع می شود که در نقوش چوب، رنگ، بو، بافت چوبی و به طور کلی در کاربردهای آن تفاوت های چشمگیری ایجاد می کند.


*چوب بلوط (Oak)
*چوب ملچ (Elm یا Ulmus glabra)
*چوب نراد (Abies)
*چوب پالیساندر (Palisander)
*چوب ون (Ash)
*چوب افرا (Maple)
*چوب آکاژو (Acajou)
*چوب راش (Beech)

*چوب توسکا (Alder ،Alnus)
*چوب گردو (Walnut)
*چوب اقاقیا (Robinia)
*چوب وسترن رد سدار (Western Red Cedar)
*چوب اکومه (Okoume)
*چوب رز (Rosewood)
*چوب ونگه (Wenge)
*چوب بالسا (Balsa)


تقسیم بندی چوب ها

تقسیم بندی چوبها به چند طریق انجام می شود. ولی از دید گیاه شناسی دو گروه اصلی وجود دارند:
۱)باز دانگان یا مخروطیان: این چوبها از درختانی که میوه های آنها مخروطی (کاجی) هستند ، بدست می آیند و اغلب برگهای سوزنی و دانه های باز دارند. اینها چوب نرم نیز نامیده می شوند.
۲) نهاندانگان یا درختان برگ ریز : دارای برگهای پهن هستند و چوب سخت نیز نام دارند.


برگ ریزها از نظر ساختمان چوب به دو دسته بزرگ تقسیم می شوند :
۱) تک لپه ای ها :بافت آوندی این چوبها شخصیت آنها را در سراسر رشد گیاه حفظ می کند و در تنه پخش می شود و از شکستن جلوگیری می کند .بنابراین ، تنها از تنه کامل میتوان استفاده صنعتی کرد
۲) دو لپه ای ها: بافت آوندی این چوبها به دو حلقه رشد تشکیل دهنده یک سازمان کامل که به آن امکان پیچیدگی مکانیکی را می دهد .


این نوع یا گونه از چوب منبع اصلی چوب تجاری را تشکیل می دهند .تنوع عناصر ساختمانی آنها به عنوان نتیجه ای از کیفیت خوب انواعی از چوب از نظر فیزیکی ، مکانیکی و زیبایی شناسی بیان می شود ، به بیان دیگر با چشم آسانتر شناسایی می شوند . در مقطع جلویی چوبهای درختان برگ ریز ، حلقه های رشد به شکل تاجهای حلقوی آوندها یا سوراخها نمایان می شوند، که بوسیله خطوط طبیعی ناشی از شعاعهای مغزی قطع می شوند. در مقطع شعاعی حلقه های رشد به شکل نوارهای طولی کوچک ظاهر می شوند، که موازی هم و با پهنای یکسان هستند و بوسیله نوارهای خطوط یا کانالها که برشی از آوندها هستند ، از یکدیگر جدا می شوند . آنها بوسیله لکه ها و رگه هایی که ناپیوسته و مرواریدی یا درخشان هستند، قطع می شوند که شبکه شیشه هستند و جذابند .
بر خلاف سوزنیها ، برگ ریزها در مقطع شعاعی بسیار زیبا هستند ، زیرا شبکه ها بیشتر و آب یا الیاف کمتر هستند . چوب برگ ریز با اهمیت تجاری وجود دارد. در صنعت نجاری از انواع چوب برای ساخت و تولید لوازم چوبی استفاده می کنند. همان طور که مستحضر هستید انواع مختلفی از چوب ها وجود دارند که شمار آنها بسیار است، اما چوبی که مناسب در نجاری و درودگری باشد را باید از سایر چوب ها شناخت و تمیز داد.
منظور چوب های مناسب برای نجاری و درودگری چوب هایی هستند که در طراحی درب و قاب پنجره ها چه در داخل و چه در خارج از آن و همچنین برای کف ،پله ها و سایر سازه های چوبی ساختمانی استفاده و به کار برده می شوند. اکنون در این مقاله به معرفی انواع مختلف چوب و کاربرد و خواص و ویژگی های آن می پردازیم و موسسه آموزشی وود ایران از بهترین چوب ها در دوره های آموزشی استفاده می نمایید.جهت شرکت در دوره آموزشی  از منو ثبت نام اقدام نمایید


انواع چوب های نرم

در شناسایی انواع چوب نرم و تحقیق در دنیا، هفت خانواده از درختان مخروطی وجود دارد که متداول ترین آن ها خانواده ی پیناسه (در اصطلاح فرانسوی) می باشد. این خانواده شامل درختان کاج اسکاتلندی و کاج دریای، کاج اروپایی، صنوبر، سدر و صنوبر داگلاس می باشد. این درختها برگ های ریز دارند و بسیار مقاوم هستند به این درختان درختان نرم گفته می شود؛
چون این درختان حاوی شیره و صمغی چسبناک اند که به آن رزین گفته می شود. به این درختان، مخروطی نیز گفته می شود زیرا میوه های آن ها اغلب مخروطی شکلند.
از میان این درختان چوب کاج شمالی بسیار مناسب برای ساخت تراس است. این نوع از کاج از نظر کیفیت و قیمت بسیار مطلوب و مطلوب ترین چوب اوراسیا است

چوب های سخت و انواع آن

این درختان دارای چوبی سخت بوده و از درختان مخروطی مقاوم تر و متراکم ترند. این درختان شامل زبان گنجشک، شاه بلوط، ماهون، صنوبر، افرا، توس و راش می باشد و به طور کلی در اروپا و آمریکای شمالی و در مناطق معتدل یافت می شود.
کار کردن با این چوب ها دشوار است اما از دوام و زیبایی زیادی برخوردارند.
این نوع از چوب ها بسیار با کیفیت بوده و انتخاب مناسبی برای متخصصان ساخت سازه های چوبی است.کاربرد بیشتر این چوب ها در ساخت مرز، تراس، نجاری داخلی و نمای بیرونی است.


انواع چوب های خاص در نجاری

در نجاری این درختان که به آن ها درختان گرمسیری نیز گفته می شود، مانند چوب های سخت هستند که بیشتر در آفریقا، آمریکای جنوبی و آسیا یافت می شود. از معروف ترین این درختان درخت ساج، مرکباو ، تامارینو و … است.
این چوب ها با دوام بالا، به طور متوسط ۳۰ سال تا ۵۰ عمر می کنند. این چوب ها مقاوم در برابر پوسیدگی بوده و چگالی بالا و استقامت خاص آن باعث می شود که در برابر آب شور و کلر مقاوم باشند.
بهترین کاربرد این گونه چوب ها برای ساخت اطراف استخر است. در شناسایی انواع چوب های خاص می توانید به مکان های خاص که دارای معماری خاصی هستند مراجعه کنید.

انواع چوب های برش خورده در نجاری

تحقیق درباره انواع چوب به انواعی چوب در طرح های مختلف رسیدیم. این چوب ها شامل چوب درختانی همچون بلوط، درخت زبان گنجشک و راش را می توان در آفریقا می توان در ساحل عاج و کامرون و کنگو و غنا و در آسیا و در آمیرکای جنوبی می توان در برزیل و پرو پیدا کرد.
از مزایای این چوب ها می توان پایداری بالای آن را نام برد . این چوب ها به صورت یکدست خشک شده و می توان محصول بهتری را با استفاده از چوب کمتر ارائه داد. بنابراین از نظر سودآوری و بهره وری مناسب خواهند بود. این چوب ها گزینه ی مناسبی برای ساخت مبلمان و کفپوش هستند.


انواع چوب بلوط

در تحقیق درباره انواع چوب به خواص بالای این چوب رسیدیم. از خواص این چوب دوام بالا، پایداری و آسان بودن کار با این چوب است. اغلب این چوب ها را رنگ شده، سفید شده و روغن کاری شده می بینید.
کاربرد چوب بلوط بیشتر در ساخت مبلمان و دکوراسیون، کفپوش، پله ها و همچنین در نجاری و ساختمان است. همچنین از فواید این چوب سازگار بودن آن با تمام سبک های درودگری از جمله سنتی و مدرن و روستایی است.

چوب درخت زبان گنجشک

مقاومت و دوام این چوب بسیار بالاست. این چوب الاستیک است و قابلیت انعطاف پذیری بالایی دارد. علی رغم این که کار با این چوب در زمان اره کشی بسیار دشوار است. این چوب رنگ، صیقل و موم را به راحتی می پذیرد.
این چوب نیز برای ساخت مبلمان و دکوراسیون (بیشتر برای سبک مدرن) استفاده می شود. اما استفاده از آنها برای نما اصلا مناسب نیست.

ثبت نام دوره های آموزشی نجاری بانوان

مجموعه وود ایران ارائه دهنده دوره های آموزش نجاری بانوان در تهران و آموزش نجاری بانوان در بندرعباس می باشد. از دوره های تخصصی مجموعه وود ایران می توان به آموزش کار با رزین برای بانوان در تهران اشاره کرد. شما هنرجویان علاقمند برای شرکت در دوره های تخصصی وود ایران فرم ثبت نام را تکمیل نمایید تا کارشناسان مجموعه با شما تماس حاصل فرمایند.

چوب راش و کاج شمالی و اروپایی

این چوب ها گزینه ی مناسبی برای کار در نما و فضای باز هستند . از جمله ی این چوب ها چوب های ماهون آفریقایی نیز هست که از نظر کاربردی با راش و کاج مطابقت دارد.از مزایای این چوب ها طول زیاد و پایداری خوب آن است و همچنین خرید آن از نظر اقتصادی مقرون به صرفه است. عملکرد بسیار بالا و نمای عالی و بهینه بودن، علت انتخاب این چوب هاست و بهترین کاربرد آن برای پنجره های باز شو است.
در مورد چوب راش باید گفت که برای میخ زدن و سوراخکاری به اندازه کافی کاربردی است اما بسیار سفت و زمخت است و به راحتی حرارت را جذب می نماید. بیشتر استفاده چوب راش در کف پوش و مبلمان و اسباب بازی ها بوده و همچنین برای تخته سه لا و وسایل آشپزخانه بسیار کاربردی است. تحقیق درباره انواع چوب های سفت و سخت این نمونه ها حرف زیادی برای گفتن دارند.

انواع چوب ماهون آفریقایی

شناسایی انواع چوب ماهون فهمیدیم که این چوب ها الاستیک و انعطاف پذیر بوده در برابر ضربه مقاوم است. اغلب این چوب ها را رنگ زده یا موم می زنند. مصارف این چوب در دکوراسیون داخلی و خارجی است و در برابر تغییرات دما آسیب نمی بیند. از مصارف دیگر آن نیز می تواند کار بر روی عرشه و مبلمان شهری نام برد.
آموزش ساخت ظروف چوبی برای بانوان در تهران و بندرعباس، یکی از شاخه های نجاری است و از آن جایی که خانم ها نسبت به آقایان علاقه بیشتری به نجاری دارند، در این زمینه موفق تر عمل کرده و آموزش ساخت ظروف چوبی، به عنوان یکی از دوره های پر طرفدار آموزشی در مجموعه وود ایران می باشد.


انواع چوب های جنگلهای شمالی

این چوب ها بیشتر در مناطق اسکاندیناوی و سیبری تهیه می شود از بین این چوب ها می توان به صنوبر، کاج سیاه اروپایی، کاج قرمز شمالی اشاره کرد. در نجاری استفاده زیادی از این چوب ها می شود.

چوب صنوبر

این چوب بسیار باریک و سبک بوده و کار با آن بسیار آسان است. حتی اگر نیاز به سوزاندن و سمباده زدن داشته باشد. این چوب ها اغلب برای مصالح چوبی، قاب بندی و کف سازی استفاده می شوند.

چوب کاج سیاه

کاج سیاه برای نمای بیرونی و داخلی کاربرد زیادی دارد و اغلب برای نما سازی استفاده می شود اما استفاده از این چوب در هر ارتفاعی مناسب نیست و شاید مطلوب نظر نباشد.


شاه بلوط

این چوب نیز جز چوب های الاستیک بوده و دارای انعطاف مطلوبی است، چوب درخت شاه بلوط بسیار مناسب برای شکل دادن و ماشینکاری است. این چوب بسیار نرم و لطیف و مقاوم در برابر آب و هواست. بیشترین و بهترین کاربرد این گونه از چوب برای ساخت کف پوش و نازک کاری داخلی و خارجی، مبلمان ،نرده بندی و ساخت نردبان استفاده می گردد.

انواع چوب گیلاس وحشی در نجاری

یکی از چوب های بسیار خوبی است که ماشینکاری آن بسیار ساده است و برای قالب کاری و خمیدگی و صیقل دادن گزینه ی مناسب است. چوب گیلاس وحشی به خوبی قابل رنگ کردن و جلا دادن است و بیشترین کارایی آن در ساخت کمد و میز های مدرن می باشد.

چوب توس

این چوب دارای دانه های بسیار ریز و رنگ تقریبا سفید است و مناسب برای ساخت دکوراسیون های ساده می باشد. این چوب ها باید در داخل خانه به کار برده شود تا در برابر هرگونه آسیب سالم بمانند.


چوب انبه

چوب درخت انبه از چوب هایی است که استفاده از آن اکنون در اروپا رو به افزایش است. علت انتخاب این چوب سبکی و زیبایی است که به اشیا تزئینی و مبلمان کوچک می بخشد. البته باید توجه داشته باشید تنها در صورتی از چوب این درخت استفاده می شود که درخت دیگر قادر به دادن میوه نباشد


مخروطیان

تیره ای است از گیاهان بازدانه از رده ٔ «پیدازادان » که غالباً در منطقه ٔ معتدل می رویند و صدها نوع از مخروطیان در نقاط مختلف دنیا پراکنده اند و بیشتر آنها به صورت درختند. ساقه ٔ این تیره از گیاهان ، دارای طبقه مولدی است که آوندهای قرصی چوبی می سازد. برگهای آنها عموماً باریک و سوزنی و دارای یک رگبرگ دایمی است.
بیشتر مخروطیان برگهای همیشه سبز دارند و برگهای آنها مانند چنار و تبریزی با رسیدن پائیز فرونمیریزند ولی برگها دائمی نیستند و برگهای کهنه به تدریج می افتد و برگهای تازه آنها در می آید. از این گیاهان صمغهای مختلفی به نام تربانتین استخراج میشود. میوه ٔ گیاهان این تیره مرکب و مخروطی شکل است.
استفاده از چوب برای تولید و ساخت زیورآلات به صورت دست ساز و اسپرت؛ علاقه مندان بیشتری داشته و به همین دلیل مجموعه وود ایران اقدام به برگزاری دوره های آموزش ساخت زیورآلات دست ساز چوبی برای بانوان در تهران و بندرعباس کرده است.پس اگر طرفدار زیورآلات چوبی و رزینی هستید، خرید از فروشگاه محصولات چوبی و رزینی وود ایران را از دست ندهید.


چوب چگونه تهیه می شود؟

چوبهایی مانند راش، ملچ، چنار، گردو، توت و … از جنگل های داخلی تهیه می گردند ولی چوب روسی از کشور روسیه که در شمال کشور ایران قرار دارد تهیه می گردد. چوب روسی از درخت کاج بوده که در جنگل های روسیه بریده می شود و بعد به کارخانه برده شده و به ابعاد مختلفی برش داده می شود و به صورت پالت بسته بندی می گردد و به کشورهای مختلف صادر می شود.موقع قطع درختان در روسیه از اردیبهشت ماه شروع می شود و تا شهریور ادامه دارد و این بدان علت است که در مابقی سال جنگل های روسیه یخبندان است و افراد قادر به کار کردن در جنگل ها نیستند. زیبایی طبیعی و طبیعت ماندگار چوب می‌تواند گرمی و زیبایی را به دکور خانه‌ی ما بیاورد. چوب از انواع مختلفی از درختان به دست می‌آید. مبلمان چوبی یکی از کوچک ترین چیزهایی است مردم می‌توانند داشته باشند. انواع مختلف چوب ویژگی‌ها، رنگ، بافت و مقاومت‌های مختلفی دارند. انواع مختلفی از چوب را می‌توان استفاده کرد. در کل دو نوع چوب وجود دارد:
*چوب نرم
*چوب سخت


چوب نرم

از درختان مخروطی به دست می آید. این درختان به عنوان درختان همیشه‌سبز شناخته می شوند و برگ های درختان تا زمانی که برگ جدید رشد نکند از درخت نمی‌ریزد. این نوع درخت در آب‌وهوای سرد رشد می کند. انواع مختلف چوب‌های نرم عبارت‌اند از:


چوب کاج

این چوب نرم، با رنگ سفید یا زرد روشن و سبک‌وزن است. در برابر انقباض، انبساط و خم¬شدگی مقاومت می‌کند. این درخت بیشتر در هند و در منطقه هیمالیای غربی رشد می کند.

این نوع چوب در انواع مبلمان، چه در داخل خانه و چه بیرون از آن به کار می‌رود. هم‌چنین از آن برای ساخت الگو، قاب¬های در و پنجره و مصالح کف سازی استفاده می‌شود. از چوب کاجی که دارای بافت گره‌ای است برای تزئینات در دکوراسیون استفاده می‌شود.


چوب درخت زبان‌گنجشک

این چوب سخت، سنگین و متخلخل است. دارای سطح برجسته شبیه به بلوط و رنگ سفید مایل به قهوه ای روشن است.

این نوع چوب کاربرد گسترده‌ای در قاب های سازه ای و قطعات ساخته‌شده از چوب‌های خمیده دارد. در مقایسه با سایر چوب های سخت معمولاً ارزان تر هم هست.


راش دارای چوب سخت، مقاوم و سنگین با منافذ کوچک است. چوبی نسبتاً ارزان و قرمز رنگ و پوسته‌ای روشن دارد.

راش اغلب برای ساخت قاب ها، اعضای پیچ‌دار و خمیده‌ی مختلف استفاده می‌شود. معمولاً از روکش‌های راش با برش نیم‌دایره و یک‌چهارم دایره استفاده می‌شود.

سرو دارای چوب نرم طرح دار با رنگ قرمز مایل به قهوه ای و رگه های روشن است. بافت آن یکنواخت بوده و مقاومت بالایی در برابر پوسیدگی و حشرات دارد. این درت در کشمیر و آسام (ایالتی در شمال شرق هند) رشد می کند.

چوب رایج برای ساختن کشوها، قفسه¬ها و جعبه‌ها است. جعبه‌های ساده و قفسه های لباس هم از این نوع چوب ساخته می شوند.


چوب نراد پرداخت خوبی دارد. بافت آن یکنواخت و غیر صمغی است. در برابر پوسیدگی مقاومت کمی دارد. این درخت در هند و در منطقه هیمکلاه پرادش یافت می‌شود.

برای ساخت مبلمان، درب ها، قاب ها، پنجره ها، تخته چندلا، روکش و کارهای داخلی استفاده می‌شود.


صنوبر سخت و مقاوم است. پرداخت خوب و مقاومت کمی در برابر پوسیدگی دارد. جمع شدگی متوسطی داشته و سبک‌وزن است. این درخت در هند و در منطقه هیمالیای غربی یافت می‌شود.

برای ساخت تیرک ها و دکل های کشتی، هواپیما، جعبه ها، صندوق‌ها، کارهای عمومی نجاری و نردبان استفاده می‌شود.


سبک وزن، غیر صمغی و دارای بافت یکنواخت است. استفاده از آن آسان است و مقاومت کمی در برابر پوسیدگی دارد. این درخت معمولاً بیشتر در آمریکا مشاهده می‌شود.

از این چوب به شکل الوار، تخته و به‌عنوان درب، لایه زیرین در کف سازی و محفظه‌های بسته مثل صندوقچه استفاده می‌شود.


این نوع درختان، درختانی برگ ریز با برگ های پهن می باشند، میوه می‌دهند و در فصل زمستان به خواب می‌روند. در ادامه به انواع مختلف درختانی با چوب سخت اشاره می‌شود.
برای آشنایی بیشتر با زیورآلات رزینی با چوب می توانید با کلیلک بر روی مقاله مورد نظر بیشتر آشنا شوید.


ساج

چوب ساج از محبوب‌ترین چوب های سخت است. رنگ زرد مایل به قهوه ای تیره داشته، سنگین، مقاوم، بادوام، مقاوم در برابر هوا، مقاوم در برابر چسبندگی است و پوسیده نمی‌شود. این درخت عموماً در مرکز و جنوب هند یافت می‌شود. معمولاً به‌عنوان چوب سازه ای برای قاب های چوبی خانه و همچنین در پنجره، پارتیشن و غیره از آن استفاده می‌شود.

انتخاب بسیار مناسبی برای مبلمان بیرونی خانه مانند نیمکت¬های باغ و صندلی راحتی است. در مبلمان داخلی، از این چوب برای ساخت تختخواب و کمد لباس استفاده می‌شود.


چوب اقاقیا بسیار سخت و دارای رنگ قرمز مایل به قهوه ای تیره است. خوشبو بوده و بافتی نرم دارد. کار کردن با آن سخت است و نیاز به پرداخت زیادی دارد. معمولاً در اوتار پرادش، مهاراشترا، میسور، بنگال، آسام و اوریسا دیده می‌شود.

در ابزارآلات موسیقی، دستگیره ابزارآلات، پروژه¬های هنری، روکش‌ها و مبلمان مورداستفاده قرار می¬گیرد.


بلوط پرکاربردترین چوب در ساخت‌وساز است. بلوط به دو دسته تقسیم می‌شود: سفید و قرمز. دسته‌ی قرمز به‌عنوان بلوط سیاه شناخته می‌شود. بلوط، چوب سخت و سنگین، مقاوم و به رنگ روشن دارد. این درخت با چوب سخت در بخش شمال شرقی هند می‌روید.

انتخاب بسیار مناسبی برای مبلمان خانه مانند قفسه های کتاب و کابینت ها، به‌جز مبلمان بیرونی منزل، است.


چوب افرا بافت نرم و مقاومت بالایی دارد. در برابر ضربه های ناگهانی که اغلب در گذرگاه¬ها اتفاق می‌افتد بسیار سخت و مقاوم است. این درخت در هند، در منطقه اوتی و دیگر مناطق کوهستانی می‌روید.

کاربرد زیادی در مبلمان منزل مانند میزهای کنسول، قفسه¬های دیواری و میزهای کنار تخت دارد. از چوب افرا اغلب برای ویولن هم استفاده می‌شود.


چوب انبه متراکم و سخت است. چو ب آن چندین رنگ¬ از قهوه‌ای روشن تا سبز یا صورتی تیره را در بردارد. سبک تر از دیگر چوب ها و در برابر آب مقاوم است.

برای درب ها، پنجره ها، اتاق نشیمن و وسایل اتاق‌خواب، میزهای تودرتو، کابینت های آشپزخانه و قفسه های کتاب استفاده می‌شود.


ماهون با نام ماهون هندوراس هم شناخته می شود. رنگ آن قرمز قهوه ای است. چوبی مقاوم با ساختار یکنواخت و حلقه های کم‌رنگ دارد. چوب بسیار خوبی برای حکاکی بوده و پرداخت خوبی دارد. یکی از مزایای آن عدم پیچش، تورم یا انقباض است و به‌راحتی می توان در زیر آب از آن استفاده کرد. در همه مناطق هند به خصوص در پارک ملی کوربت، پارک ملی کازیرنگا و پناهگاه حیات‌وحش تاتِکاد رشد می‌کند.

معمولاً برای ساخت کابینت های مدرن، میزهای تودرتو، میز شام و دیگر مبلمان منزل به کار برده می شود.


رنگ آن روشن تا قرمز-قهوه ای است. سخت، محکم، مقاوم در برابر پیچش و دارای دانه بندی نزدیک به هم است. این گونه درختان در مناطق تپه‌ای همچون کشمیر، اوتار پرداش و هیماکال پرادش رشد می کنند.

برای حکاکی‌های تزئینی و ساخت کابینت ها، قفسه ها و میزها استفاده می‌شود.


گردو از انواع چوب‌های پرکاربرد با بافت نرم است. چوب آن از روشن تا قهوه ای شکلاتی تیره با دانه بندی مستقیم در بدنه است. چوب درخت گردو مقاوم، سخت، بادوام، بدون وزن اضافی و در برابر خمیدگی مقاوم است. همچنین پرداخت خوبی دارد. در مناطق جامو و کشمیر، اوتار پرادش و هیماکال پرادش می‌روید.

موارد استفاده

این چوب انتخابی ایده آل برای ساخت میز غذاخوری، قهوه‌خوری و ... است. چوب‌ها انواع مختلفی دارند. شما می توانید نوع چوب را بر اساس نیاز خود انتخاب کنید


تفاوت های اساسی بین چوب های نرم وسخت

چوب های سخت
• دارای گونه های گلدار برگ پهن هستند
• انواع برگ ریز دارند
• دارای بذرهایی هستند که در داخل پوسته تشکیل می شوند (مانند انواع میوه و آجیل)
• دانه متراکم دارند
• به طور کلی گران هستند
• رنگ بیش تر آن ها تیره است
• شیره کمی دارند
• نهان دانه هستند
• از نظر وزن و تراکم سنگین هستند
• مقاومت خوبی در برابر آتش دارند

• رشد سریعی دارند
• همیشه سبز هستند ( معمولا از خانواده درختان سوزنی برگ و صنوبریان هستند)
• برگ هایشان سوزنی شکل است
• بذرهایشان درون یک مخروط دیده می شود
• قیمت بالایی ندارند
• رنگ آن ها معمولا روشن است
• شیره زیادی دارند
• بازدانه هستند
• از نظر وزن و چگالی سبک هستند
• مقاومت بسیار ضعیفی در برابر آتش دارند با این حال این تمایزها کلی است و برای کشف بیش تر باید به نوبت به هر یک از انواع چوب نگاه دقیق تری داشته باشیم

انواع چوب در نجاری

• بلوط صدها سال است که مورد علاقه هستند و در حدود ۲۰۰ گونه از آن ها یافت شده است. این چوب نسبتا فراوان است و هنگام استفاده برای مبلمان بسیار زیبا به نظر می رسد.
• به دلیل رگه رگه ای بودن می تواند شبیه خطوطی باشد که مانند اثر انگشت دیده می شوند، برای روکش (برش های نازکی که روی سطح مبلمان چسبانده می شوند تا پوشش زیبایی داشته باشند) بسیار استفاده می شوند.
• چوب بلوط در دو نوع بلوط قرمز و بلوط سفید وجود دارند. نوع سفید بیش تر سایه ای مایل به خاکستری و مایل به قهوه ای دارد، در حالی که بلوط قرمز بیش تر به رنگ مایل به قرمز شبیه است.
• چوب بلوط در دسته چوب های گران قیمت وجود دارد و در دونوع خود چوب سفید گرانتر از قرمز است.
• هر دو متراکم، سنگین و سخت پوش هستند و این ویژگی ها این نوع چوب ها را برای مبلمان ایده آل می کند، که این کاربرد به واسطه مقاومت در برابر خراش و لکه است.

گردو ( چوب سخت)

• به دلیل کمبود این چوب در این روزها، گردو می تواند بسیار گران باشد
• این چوب برای روکش مناسب و در صنعت مبلمان پیشرفته بسیار با ارزش است.
•معروفیت این چوب به دلیل استحکام و تنوع رنگی که در آن ظاهر می شود مشهور است.
• به طور کلی رنگ این چوب قهوه ای تیره است، اما سایه های روشن تری نیز در بافت این نوع چوب یافت می شود و دانه ها می توانند دارای رگه های بنفش باشند. • کار با این چوب آسان است و اغلب با دست تراشیده یا چرخانده می شود.
• قرار گرفتن این چوب در معرض آهن باعث ایجاد لک در آن می شود.


کاج ( چوب نرم)

• یکی از فراوان ترین گونه های چوب کاج است که همیشه ارزان تر از اکثر گونه های دیگر است
• تنوع چوب در این دسته بسیار است و در رنگ های متفاوت میتوان آن را پیدا کرد.
• رنگ آن از قهوه ای مایل به زرد تا حالت کرمی متفاوت است و از نوع دانه ریز است و حلقه های رشد را به وضوح می توان در آن مشاهده کرد.
• دانه و رنگ این نوع از چوب برای لک زدن ایده آل است.
• کاج اغلب حاوی گره است که می تواند در یک قطعه زیبا به نظر برسد اما هنگام کار با چوب مشکلاتی را ایجاد می کند.
• این ماده در صنعت برای یکپارچه سازی ساخت و ساز به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرد (و قرن هاست که مورد استفاده قرار می گیرد)، زیرا محکم، سبک و انعطاف پذیر است.

زبان گنجشک ( چوب سخت)

• این چوب نسبتا گران قیمت برای خم شدن ایده آل است که این امر برای مبلمان منحنی بسیار مناسب است.
• رنگ این چوب از قهوه ای روشن مایل به خاکستری تا رنگ تقریبا قرمز متغیر است.
• دانه آن صاف است و چوب آن به دلیل استحکام شهرت دارد و به دلیل مناسب بودن در ساخت دسته ابزار، چوب بیس بال و مبلمان (مخصوصا در صنعت رستوران که استفاده بسیار سنگینی از آن می شود) ارزش زیادی دارد.
• این چوب از نظر ظاهری شبیه بلوط است، اما دانه آن در معرض شکاف کم تری می باشد.


چوب سرخ ( چوب نرم)

• این چوب شبیه کاج است، اما استحکام کمتری نسبت به چوب کاج دارد. چوب کاج سریع تر بازسازی می شود و حدود ۶۰ درصد قوی تر است.
• چوب سرخ به دلیل مقاومت در برابر پوسیدگی و ویژگی های طبیعی در دفع حشرات، برای مبلمان فضای باز یا کف سازی مناسب است.
• کار با دست با این چوب آسان است و به راحتی در دسترس است.
• هزینه واقعی این نوع چوب می تواند از منطقه ای به منطقه دیگر متفاوت باشد.

راش (چوب سخت)

• همانند چوب درخت زبان گنجشک است، راش به خوبی خم می شود اما از جذابیت کم تری برخوردار بوده و کم تر مورد استفاده قرار می گیرد.
• امروزه محبوبیت این چوب بالا رفته زیرا بسیار قوی بوده و در برابر ضربه بسیار مقاوم است.
• دانه آن کشیده و دارای رنگی روشن است که احساس گرمی به اتاق می بخشد و می تواند یک مقلد خوب از چوب های گران قیمتی همانند ماهون و گیلاس باشد.
• یکی از معایب چوب راش این است که کار کردن با آن به کمک دست بسیار دشوار است.
• مشکل احتمالی دیگر این این چوب این است که رطوبت را به راحتی جذب می کند، بنابراین برای شرایط مرطوب ایده آل نیست. این امر باعث می شود تا در مناطق ساحلی، به ویژه برای قاب درها و پنجره ها، چون به سرعت رطوبت را به خود می گیرند و به سرعت حالت چسبنده ای به خود می گیرند، نامناسب باشد.
• راش یک چوب بدون بو است، بنابراین قطعه نهایی در یک اتاق قطعا دارای بوی این نوع چوب نخواهد بود.


چوب ماهون (چوب سخت)

• استفاده از این نوع چوب در چند وقت اخیر یکی از بحث برانگیز ترین موضوعات مطرح شده بوده است. البته باید گفت که تعدادی از گونه های فرعی در خانواده چوب ماهون وجود دارد ولی این نام معمولا به چوب ماهون هندوراس اشاره دارد.
• قطع غیرقانونی این درخت منجر به درج نام آن در فهرست CITES (کنوانسیون تجارت بین المللی گونه های در معرض خطر) شده است.
• این چوب به دلیل کیفیت عالی بسیار مورد توجه است و صد البته که بسیار گران است که به همین دلیل هم باعث افزایش استفاده از آن به عنوان چوب روکش شده است.
• رنگ پر رنگ قهوه ای مایل به قرمز که با گذشت زمان تیره می شود، درخششی خیره کننده به آن می دهد. • از این نوع چوب اغلب در ساخت آلات موسیقی استفاده می شود زیرا صدای حاصل از این سازها بسیار گرم و واضح خواهد بود.

افرا (چوب سخت)

• سنگینی متراکم این چوب، به همراه کیفیت و مقاومتش در برابر رطوبت، این چوب را به چوبی ایده آل برای وسایلی مانند بلوک قصابی و مبلمان تبدیل کرده است که سطح بالایی از نیرو را تحمل می کند.
• دارای رگه رگه های مختلف است که الگوها بین یک خط صاف یا چیزی شبیه یک “چشم پرنده” متفاوت هستند.
• رنگ آن قهوه ای روشن یا مایل به قرمز بوده و آن را شبیه چوب های گران قیمت می کند. به دلیل خاصیت سخت بودن آن، اغلب در تهیه میز و کمد استفاده می شود.
• مانند چوب های دیگر در این لیست، این نوع چوب هم انواع مختلفی وجود دارد، اما بیش ترین استفاده در تولیدی ها این نوع چوب افرا است که از آن به عنوان افرای شکری یا افرای سخت نام برده می شود.


انبه (چوب سخت)

• در مقایسه با چوب ماهون، چوب انبه سختی پایداری را ارائه می دهد و بسیار بادوام، متنوع و مقرون به صرفه است.
• چوب انبه از نظر ظاهری معمولا قهوه ای طلایی بوده اما با گذشت زمان تیره می شود. این ماده از ویژگی های بسیار خوبی در برابر آب، به خصوص در صورت صیقل دادن یا واکس زدن برخوردار است.
• این چوب رنگ بندی انبوهی دارد و اگر چه محکم و بادوام است (به اندازه گیلاس یا خاکستر) اما به راحتی می توان با دست با آن کار کرد.
• از بین انواع چوبی که در این جا ذکر شده است، چوب انبه راهی برای ایجاد منبع پایدارتر از الوار ارائه می دهد که به ذخایر گونه های نادرتر زمان می دهد تا بازیابی شوند.
• یک درخت انبه در مدت ۱۵ سال می تواند بسیار بلند شود و برداشت میوه از آن بسیار خطرناک گردد. در گذشته درختان قطع و سوزانده می شدند. اکنون چوب آن فروخته می شود تا مبلمان، زیور آلات، آلات موسیقی و غیره ساخته شود. این بدان معنی است که کشاورزان درآمد خود را افزایش می دهند و هم چنین آلودگی هوا را کاهش می دهند.
• انبه هنگام رشد مستعد حمله بیماری های قارچی و حشرات است که به ظاهر محصول نهایی می افزاید. اما اگر بیماری ها و آفات آن درمان شوند دیگر از تمام عوامل مصون می ماند.

سرخدار (چوب نرم)

• یک مثال کلاسیک از این که طبقه بندی “چوب نرم” می تواند گمراه کننده باشد چوب سرخدار است که در واقع از بسیاری از چوب های سخت سخت تر و با دوام تر است.
• با توجه به نحوه شاخه ها و خمیدگی های آن در هنگام رشد، می توان کاربردهای سرخدار را محدود کرد. این امر باعث شده است که اغلب از آن برای پروژه های کوچک تر مانند ساخت جعبه های جواهرات یا برش برای ساخت روکش های مبلمان سطح بالا استفاده شود. گر چه به خوبی خم می شود و امروزه نیز در ساخت صندلی و پنجره نیز استفاده می شود.
• سرخدار به دلیل خواص سمی اش مشهور است که در چند وقت اخیر برای ساخت داروهای قدرتمند در درمان انواع خاصی از سرطان ها مفید بوده است.


اقاقیا (چوب سخت)

• این چوب در سراسر جهان به عنوان mimosa، wattle، whistling thorn و انبوهی از نام های دیگر نیز شناخته می شود!
• این چوب بسیار سخت و با دوام بوده و به همین علت به نیروی دریایی سلطنتی انگلستان کمک زیادی کرده است تا جایگاه خود را به عنوان یک قدرت جهانی در دهه ۱۸۰۰ ایجاد کنند.
• ویژگی های مقاومت این چوب در برابر آب، آن را برای ساخت کشتی مناسب کرده است، بنابراین نیروی دریایی سلطنتی انگلستان برای ساخت “کشتی های خط شکن” افسانه ای خود از این نوع چوب استفاده کرده بودند که برتری دریایی را در آن زمان تضمین می کرد.
• همین خصوصیات باعث می شود که امروزه در شرایطی که ممکن است با مایعات تماس پیدا کند، برای استفاده ایده آل باشد. در صورتی که همان طور بماند، بین ۲۰ تا۴۰ سال نیز شرایط را تحمل می کند. • این یکی از معدود انواع چوبی است که به نظر می رسد چه صیقلی باشد، چه طبیعی بماند و چه لاک خورده باشد، باز هم عالی به نظر می رسد.
• اقاقیا به راحتی خراشیده نمی شود و با رنگ های قهوه ای پر رنگ و عمیق، گرمی عجیبی به هر خانه ای می بخشد. محتوای بالای رزین که آن را در برابر آب مقاوم می کند نیز به آن کمک می کند تا در با پوسیدگی، بو و لکه ها مبارزه کند.
• هم چنین این چوب خاصیت ضد باکتریایی دارد و به راحتی تمیز می شود.

میندی (چوب سخت)

• گاهی اوقات این چوب را با نام های chinaberry (درخت بومی شمال هند و چین که شکوفه‌ های بنفش و میوه زرد کم رنگی دارد) یا سرو سفید می شناسند. از نظر تراکم شبیه بلوط قرمز است.
• این چوب خاصیت ضد قارچی طبیعی دارد و در برابر پوسیدگی مقاوم می باشد.
• گر چه از نظر بافتی شبیه بلوط است، اما رگه های آن به هم نزدیک تر است. این مورد علاقه کارگران چوب است زیرا کار را با آن آسان می کند.
• از این چوب بیش تر برای پروژه های در سطح کم استفاده می کنند، اگر چه گاهی اوقات ساخت مبلمان، صندوق و یا کابینت هم به کار برده می شود.
• سطح بیرونی این چوب زرد رنگ و شبیه صنوبر است در حالی که سطح درونی آن تیره تر است و وقتی چوب در معرض نور طبیعی قرار می گیرد، تیره می شود و شبیه ساج یا گیلاس است.


ساج (چوب سخت)

• بسیاری از مردم به دلیل تطبیق پذیری و دوام این نوع چوب از آن به عنوان “پادشاه چوب” یاد می کنند.
• این چوب به طور طبیعی مقدار زیادی روغن درون خود دارد که آن را در برابر آب بسیار مقاوم می کند و از پوسیدگی و قارچ در امان نگه می دارد. حتی می تواند در برابر گرمای زیاد مقاومت کند و به راحتی آتش نگیرد.
• وقتی بر روی چوب پرداخت هایی انجام شود، خیره کننده به نظر می رسد. قسمت داخلی آن قهوه ای مایل به طلایی و قسمت بیرونی آن قهوه ای مایل به خاکستری است.
• این ویژگی ها آن را برای طیف گسترده ای از برنامه ها از جمله: عرشه کشتی سازی، مبلمان داخلی و خارجی، روکش کاری، تراشکاری، کنده کاری و نجاری های حرفه ای مناسب می سازد.

بالسا (چوب سخت)

• برای پایان دادن به این لیست از انواع چوب، بالسا نمونه دیگری از چگونگی ساده نبودن توصیف “چوب سخت / چوب نرم” است. بالسا به عنوان یک چوب سخت طبقه بندی می شود و با این حال هر کسی که با آن کار کرده باشد می داند که در واقع چقدر نرم است.
• چوب دارای چگالی بسیار کمی بوده و معمولا به رنگ سفید یا به رنگ “آرد جو دوسر” می باشد.
• این چوب به طور غیر معمول روی آب شناور است، که نام آن (به اسپانیایی “دسته الوار شناور در آب”) است و اغلب در ساخت تخته های موج سواری، هواپیما، شناور برای تورهای ماهیگیری و غیره استفاده می شود.
• اگر چه کار با آن آسان است اما ابزار مورد استفاده باید بسیار تیز باشند تا از خرد شدن یا شکافته شدن چوب جلوگیری کنند.


چوب های دیگر (چوب های اقتصادی ساخته شده)

این نوع چوب های ارزشمند اغلب برای پشتی، کناره ها و قسمت های داخلی برخی از انواع مبلمان که طراحی و تجمل در ساخت آن ها لازم نیست، مورد استفاده قرار می گیرند.
برخی از مبلمان ها کاملا از این نوع چوب های ساخته شده (ساخته دست بشر) با قیمت بسیار پایین ساخته می شوند که اغلب برای خریدارانی که اولین بار است می خواهند مبلمان بخرند یا برای اتاق خواب کودکان بسیار مناسب است.


تخته فیبر

تخته فیبر را می توان در میان انواع چوب ساخته شده به دلیل “سازگار بودن با محیط زیست” در نظر گرفت، زیرا شامل مواد بازیافتی مانند خاک اره، تراشه های چوب، کاغذ، مقوا و الیاف گیاهی است. این مواد با استفاده از موم و رزین مصنوعی بهم متصل می شوند، سپس گرم شده و تحت فشار زیاد قرار می گیرند تا ورق های بزرگی از آن ساخته شود. این یک گزینه ارزان برای استفاده از چوب است که برای بسیاری از پروژه های ساختمانی و مبلمان سازی ها مفید است.
از فوائد آن می توان به سبک بودن، توانایی تحمل بارهای سنگین، و کیفیت خوب عایق بودن اشاره کرد. با این حال، هرگز به اندازه چوب واقعی با دوام و مستحکم نیست. هم چنین، این چوب حاوی ماده شیمیایی اوره- فرمالدئید است که با برش تخته آزاد می شود.
به همین دلیل، استفاده از ماسک محافظ گرد و غبار و عینک ضروری است و برش باید در یک منطقه با تهویه مناسب انجام شود. فرمالدئید سرطان زا بوده و هم چنین احتمالا باعث ایجاد مشکلات ریه می شود.

چوب MDF

اصطلاح MDF اغلب به اشتباه برای توصیف انواع الیاف فیبر استفاده می شود. در حالی که فقط مربوط به فیبر با تراکم متوسط است. برای واجد شرایط شدن به عنوان MDF باید تراکم ۶۰۰ تا ۸۰۰ کیلوگرم در متر مکعب داشته باشند. جدا از این، MDF یک کامپوزیت چوبی مهندسی است که اکثر جزئیات مربوط به توصیف تخته فیبر، از جمله موارد مثبت و منفی را در خود دارد. یک استثنا در این مورد این است که به دلیل کوچک بودن الیاف معمولا بدون “پارگی” یا شکاف، خوب برش می خورد.
با این حال، از آن جا که این تخته فاقد رگبندی است، پیچ یا میخ را به خوبی نگه نمی دارد تنها را اتصال آن پیچ های مخصوص ام دی اف است با توجه به نگرانی ‌های موجود در مورد ماهیت سمی رزین‌ها و VOCs (ترکیبات آلی فرار) اخیرا تحقیقاتی انجام شده‌ است تا راه ‌های جدیدی برای اتصال فیبرها فراهم شود. که موسسه آموزشی وود ایران است استفاده از تخته ام دی اف را در توسیه نمی کند و پیشنهاد بر استفاده از چوب های طبیعی است


تخته خرده چوب (نئوپان)

باز هم، این نوع از آن جهت شبیه تخته فیبر و MDF است که یکی از انواع چوب های ساخته شده توسط بشر است که از همان مراحل ساخت جهت درست کردن آن استفاده می شود. با این حال، در مورد تخته خرده چوب از پوسته ها و تراشه های بزرگ تری استفاده می شود که باعث ایجاد حفره های درون ساختار آن می شود. این ها می توانند هنگام برش دادن تخته ها به اندازه های دلخواه، باعث ایجاد لبه های شکسته یا دندانه دار شوند.
تخته خرده چوب به عنوان جایگزینی ارزان برای چوب های سنتی در نظر گرفته می شود و امکان تهیه مبلمان با وزن مناسب و سبک را فراهم می کند. با این حال، مبلمان های ساخته شده با این نوع چوب به اندازه نمونه های مشابه ساخته شده از چوب یا MDF واقعی دوام نخواهند داشت، زیرا به دلیل جاذب رطوبت بودن مستعد تاب خوردن بوده و بسیار ضعیف تر از آن ها هستند. همانند فیبر و MDF، از فرمالدئید در فرآیند تولید برخی از این تخته ها نیز استفاده می شود

تخته سه لا

این نام از ‘plies’ گرفته شده است که از ورق هایی تشکیل می شوند که بلافاصله پس از ورود به سیستم پوست آن ها کنده می شود. این ورق ها یا روکش ها با زاویه ۹۰ درجه روی هم گذاشته می شوند و در جای خود چسبانده شده تا یک صفحه نازک اما سفت و سخت تشکیل دهند.
ورق معمولا سطح صاف تری دارد و از کیفیت بالاتری نسبت به سطح استفاده شده در سازه ها برخوردار است. سطح ناهموارتر داخل آن به چسبیدن هر چه بهتر آن کمک می کند و انتهای صاف قسمت بیرونی آن جلوه بهتری ایجاد می کند.
ساختار تخته سه لا متقاطع بوده و آن را در برابر خم شدن بسیار مقاوم و مستحکم می کند. چند نوع مختلف تخته سه لا وجود دارد که هر کدام کاربردهای خاص خود را دارند:


• گرمسیری: این نوع از تخته به طور گسترده ای در صنعت ساختمان استفاده می شود. هزینه کم آن منجر به برداشت بیش از حد در برخی مناطق شده است.
• دریایی: این نوع از تخته برای شرایط مرطوب و با استفاده از چوب های جنگل های گرمسیری و چسب مخصوص استفاده می شود.
• هواپیما: که تخته سه لا “با مقاومت بالا” نیز نامیده می شود، از مواد مقاوم در برابر گرما و رطوبت ساخته می شود.
• انعطاف پذیر: این نوع از تخته ایده آل برای ایجاد منحنی در مبلمان است.
• چوب سخت: این نوع تخته معمولا از راش، چوب ماهون یا بلوط ساخته می شود و برای کف پوش های سنگین بسیار عالی است.
• چوب نرم: این نوع تخته از سرو، صنوبر و چوب قرمز تهیه می شود و در ساخت و سازهای عمومی برای بام و کف ساختمان ها استفاده می شود.
• روکش: کلمه “روکش” را می توان برای هر قطعه یا لایه نازک چوب استفاده کرد. از آن برای تهیه یک سطح جذاب و قابل قبول استفاده می شود، خصوصا در مواردی که از ماده ارزان تری (مانند انواع چوبی که در بالا توسط بشر ساخته شده اند) برای سازه اصلی استفاده شده است. روکش ها همیشه مورد توجه سازندگان مبلمان با کیفیت قرار گرفته اند و به آن ها این امکان را می دهند که جلوه زیبایی داشته باشند. می توان آن را به ۰.۶ میلی متر برش داد. این بدین معنی است که مواد بیش تری از یک درخت باید جدا شود. در پایان موسسه آموزش نجاری وود ایران مفتخر است دوره های آموزشی مختلفی در رشته های مختلف را از مبتدی تا حرفه ای برای خانم ها و آقایان طراحی و اجرا نمایید جهت ثبت نام و شرکت در کلاس های آموزشی به منو ثبت نام و یا خریده دوره مراجعه نمایید ، یا با مشاورین مجموعه جهت اطلاع در تماس باشید

نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.